Od 24. rujna, otkako je dekret Njemačke biskupske konferencije stupio na snagu, svi koji se u matičnome uredu budu izjasnili kao nevjernici, a prethodno su bili upisani kao katolici, više neće moći primiti sakramente – ispovijedi, euharistije, bolesnička pomazanja... – te neće moći biti pokopani uz crkveni blagoslov.
Izlaze li katolici iz Crkve da ne bi morali plaćati porez – od tri do osam posto od poreza na dohodak – ili zbog nezadovoljstva i skandala sa svećenicima pedofilima, trenutačno je veliko pitanje koje muči Crkvu u Njemačkoj. Od 1990. godine njemačku Katoličku crkvu napuštalo je godišnje otprilike 100 tisuća katolika, a rekordan izlazak zabilježen je 2011., kada se ispisalo 126 tisuća vjernika.
Svaki stanovnik Njemačke treba naznačiti je li vjernik i kojoj vjerskoj zajednici pripada kako bi mu porezni ured mogao naplatiti porez za crkvu, tzv. Kirchensteure. Njemački biskupi odavna su htjeli “isključiti” iz crkve one koji ne plaćaju porez za njezino djelovanje, ali se tome protivio Vatikan. No, sada je Vatikan popustio zahtjevima njemačkih biskupa.
Slobodna forma
U Hrvatskoj takav sustav nije na snazi i to ponajprije jer nema “crkvenog poreza”, nego se vjerske zajednice financiraju iz državnog proračuna. No, uskraćivanja sakramenata i crkvenih usluga znalo je biti u pojedinačnim slučajevima. Vjernici su, naime, dužni po kanonskom zakonu darivati svoju Crkvu i brinuti se za njezino uzdržavanje. Mnogi to doživljavaju kao vrlo slobodnu formu, pa ima slučajeva da svećenik nije htio zbog “obiteljskog duga” voditi obred sprovoda. No, uglavnom je riječ o sporadičnim slučajevima i nekoj vrsti pritiska, osobito na djecu koja se spremaju za prvu pričest ili krizmu, pa im se “plusevima” uvjetuje redovitost dolaska, što se i te kako pokazalo učinkovito protiv markiranja s kateheze. Državu, osim statistički, ne zanima tko je vjernik.
Uskraćena ispovijed
U Njemačkoj je situacija drukčija. Dosad su i oni koji su se ispisali u poreznim uredima kao katolici – kako ne bi morali plaćati porez – imali ipak pristup sakramentima. Odsad će im biti uskraćena ispovijed, hostija, pomazanje, pa neće moći biti ni kumovi na vjenčanju onima koji plaćaju crkveni porez.
Katolička crkva je univerzalna, ali očito se katolicima ne može biti na istoj razini u svim državama.
U Italiji – gdje ide osam posto od plaćenog poreza za crkvu, ali za onu koju se navede, odnosno vjeroispovijest koju se navede – može i netko tko nije htio dio svoga poreza usmjeriti u crkvene potrebe, nego ga je usmjerio u neku neprofitabilnu ustanovu, primiti sakramente.
– Taj dekret šalje zaista pogrešan signal biskupa koji dobro znaju da Crkva prolazi kroz duboku krizu – izjavio je Christian Weisner, glasnogovornik pokreta “Mi smo Crkva”.
Glavni tajnik njemačkih biskupa, jezuit Hans Langendörfer kaže da se ne može odvojiti duhovna dimenzija vjere i crkvena pripadnost od civilne dimenzije.
– Tko od poreznog ureda zatraži brisanje pripadnosti Katoličkoj crkvi ne može ni na koji način više biti u crkvenoj zajednici. Ne može se izaći iz građanske dimenzije Crkve i istodobno sebe smatrati katolikom – rekao je Langendörfer.
>> Katolička crkva u Australiji priznala zlostavljanje djece
>> Crkva: Rastrošnost političara bez morala dovela je do krize
,.istina..!! taman slusam u 10 sati u vijestima na radiju..!! ..Njemacka katolicka crkva, odbila vjerniku, dozvoliti vjerovanje.. .doticni istupio iz crkve, radi poreza, koji se u Njemackoj vijernim zajednicama zakonski od placa odvaja...!!. sramotno, zat ne..??.sramotno, zat ne..??.